Działy firmy Abakon

Zaplanuj budowę domu

Orientacyjny czas budowy (razem z formalnościami) wynosi pół roku.


Projekt domu. Działka.  Działka budowlana i wybór projektu domu

Formalności związane z wykupem działki.

Wybierając projekt domu w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy może być on wybudowany na działce na której planujesz budowę. W doborze projektu do działki może pomóc Ci nasz doradca ds. sprzedaży i kosztorysowania. Jeśli sam szukasz informacji, w pierwszej kolejności sprawdź czy wybrana przez Ciebie działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Informację o tym, czy działka jest objęta MPZP i skąd go możesz pobrać uzyskasz w Urzędzie Miasta/Gminy. W dokumencie sprawdzisz czy są jakieś ograniczenia dotyczące projektu domu, np. maksymalna wysokość, ilość kondygnacji, rodzaj dachu, powierzchni zabudowy. Dodatkowo trzeba pamiętać o standardowych odległościach domu od granicy działki: 4 m od ściany z oknami i drzwiami i 3 m od ścian bez otworów.

W przypadku kiedy działka nie jest objęta planem miejscowym, trzeba będzie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, co spowoduje wydłużenie czasu załatwienia formalności budowlanych nawet o pół roku!


Ustalenia dotyczące budowy  Ustalamy i projektujemy

Etapy załatwiania spraw związanych z budową domu.

Na rozmowę warto przynieść kopię mapy zasadniczej obejmującą działkę na której planujesz się budować. Mapę możesz uzyskać nawet jeśli dopiero planujesz zakup działki. Zapytaj w Starostwie Powiatowym / Urzędzie Miasta, o wydział geodezji  lub Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficzne - w nim uzyskasz mapkę od ręki - koszt wydania mapy wynosi około 50 zł. Pozwoli ona nam wstępnie określić co możemy wybudować na działce. Następnie ustalamy szczegóły dotyczące budowy takie jak projekt domu i przybliżone koszty budowy. Wprowadzamy zmiany w projekcie gotowym, dopasowując go do Twoich oczekiwań. Nasz zespół pomoże Ci dobrać optymalne rozwiązania. Zapewniamy opiekę architekta przy wprowadzaniu zmian do naszych projektów typowych. Jeśli planujesz sfinansować budowę z kredytu możemy zorganizować spotkanie z doradcą, który pomoże Ci w załatwieniu formalności związanych z kredytem. Po akceptacji oferty wraz z kosztami budowy podpisujemy umowę (gwarantujemy niezmienność cen), zlecamy geodecie wykonanie badania gruntu, przygotowujemy projekt budowlany oraz załatwiamy za inwestora formalności - uzgodnienia branżowe i składamy wniosek o pozwolenie na budowę.

Czego będziemy od Ciebie potrzebować?

- Wypis z miejscowego planu, lub decyzję o warunkach zabudowy – czytaj więcej.

- Kopię mapy zasadniczej (opcjonalnie) – czytaj więcej.

- Mapę do celów projektowych – czytaj więcej.

- Lista dokumentów do umowy – czytaj więcej.

Orientacyjny czas: 2 miesiące


  Czekamy...

Oczekiwanie - czas na przemyślenia na temat naszej budowy domu.

Dokumentacja czeka w urzędzie na akceptację. Zwykle decyzję otrzymuje się po miesiącu. W skomplikowanych przypadkach ten czas może się wydłużyć do około 2 miesięcy. Jeśli projektant określił w projekcie budowlanym, że obszar oddziaływania inwestycji wykracza poza granice działki, trzeba jeszcze odczekać 2 tygodnie na uprawomocnienie decyzji. Oddziaływanie występuje, jeśli budowa narusza interes osób trzecich, czyli np. jeśli do wykonania przyłączy trzeba wejść na działkę sąsiada, albo dom jest bardzo blisko granicy działki. Kiedy decyzja jest ważna zawiadamiamy inspektorat o terminie rozpoczęcia robót. Budowa może rozpocząć się najwcześniej po tygodniu od zawiadomienia.

Czego będziemy od Ciebie potrzebować?

- Dziennik budowy – czytaj więcej.


Orientacyjny czas: 1 miesiąc 


Budujemy dom  Budujemy dom!

Nasze zespoły fachowców wybudują rwój dom.

Możemy wybudować budynek, nawet jeśli nie masz jeszcze przyłączy. W takim przypadku zamiast nich wykorzystujemy agregat prądotwórczy i beczkę z wodą. Zapewniamy wytyczenie obiektu na działce przez geodetę oraz nadzór kierownika budowy
Nasze wyspecjalizowane ekipy zapewniają sprawną budowę domu. Orientacyjny czas wykonania stanu surowego otwartego to 1 miesiąc i 3 tygodnie, budowa do stanu wykończeniowym ze stolarką trwa 3 i pół miesiąca, dom „pod klucz” powstaje w około 5 miesięcy.

Orientacyjny czas: 3 miesiące