Działy firmy Abakon

Warto wiedzieć

Czy domy drewniane są mniej trwałe od domów murowanych?

Świątynia Nieba w Pekinie

Panuje przekonanie o niskiej trwałości konstrukcji drewnianych. Temu poglądowi przeczą jednak zachowane sprzed wielu lat obiekty drewniane, np. Pagoda of Fogong Temple (1056 rok), Świątynia Nieba (1406 rok). Przykłady możemy znaleźć również na Dolnym Śląsku - Kościoły Pokoju w Jaworze (1654 rok) i w Świdnicy (1657 rok). Naturalne starzenie drewna następuje pod wpływem działania czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, wilgotność, temperatura, jednak proces ten jest długotrwały, a drewno w odpowiednich warunkach może przetrwać setki lat.


Czy szkieletowe domy drewniane są łatwopalne?

Kominek - sposób ogrzewania w domu z prefabrykatów drewnianych.

Kolejnym mylnym poglądem na temat drewna stosowanego w budownictwie jest jego łatwopalność. Drewniane domy szkieletowe, podobnie jak domy murowane, nie są odporne na pożar, ale zachowanie drewna w czasie pożaru nie jest też szczególnie niebezpieczne. Drewno i produkty drewnopochodne wystawione na bezpośrednie działanie ognia wykazują wiele korzystnych cech: trudność zapłonu, mała prędkość rozprzestrzeniania się ognia, mała przewodność cieplna oraz tworzenie warstwy izolującej węgla drzewnego. W trakcie pożaru rdzeń konstrukcji nawet blisko strefy spalania pozostaje chłodny, przez co właściwości fizyczne niezniszczonego elementu się nie zmieniają, dopiero po zredukowaniu wielkości przekroju następuje strata nośności elementu. Wszystkie kraje dopuszczają stosowanie drewna w budownictwie i niemal wszystkie dopuszczają nieimpregnowanego drewno w zastosowaniach o niskim ryzyku pożarowym. Drewno jest dodatkowo osłonięte przez elementy niepalne, czyli wełnę mineralną i płyty gipsowo-kartonowe, stanowiące dodatkową ochronę przeciwpożarową. Nie ma przeciwwskazań do montowania kominków w domach z drewnianej konstrukcji szkieletowej.


Czy w drewnianym domu szkieletowym można montować rzeczy do ścian?

szafki kuchenne sposób montażu w domu szkieletowym

W prefabrykowanych ścianach znajdują się co 60 cm konstrukcyjne słupki drewniane. Aby zamontować wiszące szafki kuchenne należy zamontować listwę montażową do szafek na tych właśnie słupkach. Kocioł montuje się w wcześniej przewidzianym i wzmocnionym miejscu. Lekkich rzeczy, takich jak lustra czy obrazki mogą być montowane do płyty gipsowo-kartonowej. Przy czym rzeczy o wadze do 20 kg montuje się na specjalnym kołku do płyt gipsowo-kartonowych.


Czy dom szkieletowy się szybko wychładza i jak wygląda ogrzewanie takiego domu?

oszczędzanie energii - dom szkieletowy

Dom ze szkieletowymi ścianami z prefabrykatów drewnianych będzie wychładzał się szybciej niż tradycyjny dom murowany, jednak spadek temperatury nie jest gwałtowny. W ciągu 24 godzin przy temperaturze na zewnątrz 0oC dom się wychładza o około 2oC. Na nagrzanie domu za to potrzeba o wiele mniej czasu niż w przypadku domu murowanego - wystarczy niecała godzina. Domów nie trzeba ogrzewać "non stop". Łatwiej jest też dostosowywać temperaturę, bo w takim domu ogrzewa się powietrze wewnątrz pomieszczeń, a nie ściany. W domach szkieletowych można zastosować dowolny system ogrzewania.